31 Temmuz 2013 Çarşamba

Bebek ile ilk tatil...

Deniz ve Kum ile İlk Tanışmamız;

Aylar önce biletlerini organize ettiğimiz ÇEŞME tatilini bu hafta sonu gerçekleştirdik. Cumartesi günü gidip Pazar gecesi dönmek, bazılarına göre delilik J Hatta Ege Uras’ı da yanıma aldığımı söylediğimde çılgınlık olarak bile nitelendirenler oldu. Ama ben yıllardır böyle tempolara alışkınım Ege Uras’ta istedim ki bu tempolara alışsın J Uras zaten doğduğunun 5.gününden beri sokaklarda olan , annesinin doğum izninde 3 ay boyunca alışveriş merkezlerinden çıkmayan bir çocuktu. İyi ki öyle alıştırmışım itiraf etmeliyim ki bu iki günlük seyahatte bizi hiç yormadı.


Ege Uras’ın ilk uçak yolculuğu , ilk deniz deneyimi, ilk kuma ayak basışı, ilk şehir dışı deneyimi…
Her şeyin  ilkler ile dolu olduğu bir deneyim. Keşke dönmek zorunda olmasaydık da daha uzun süre kalabilseydik dedirten cinsten işte…
Bizim için çok heyecanlı bir hafta sonu idi. Her anımız eşim ile aaa baksana , aaa gördün mü aa bak ne yapıyor aa bak ne yaptı aaa nasıl baktı aaa nasıl gördü diye diye geçti. Onun her anına bu kadar yakından tanık olmak bizler için muhteşem bir duyguydu tabii. Anneannemizde bizimle idi ne de olsa daha yeni ve tecrübesiz bir anne olarak onun deneyimlerinden faydalanmak gayet güzeldi benim için J
Ege Uras , uçakta neler yapar çok merak ediyordum , acaba ağlayıp durur beni zor durumda bırakır mı  , ağlarsa ne yapmalıyım diye düşünmedim değil , bir yandan da ne yapalım canım bebek bu ağlarda susar da deyip duruyordum kendi kendime.
Ege Uras ,uyurken üşümesin diye yanıma ufak bir battaniye , su biberonu, meyve suyu biberonunu çantama koymayı atlamamıştım. İyi ki de öyle yapmışım. İnişlerde ve kalkışlarda mutlaka bir şey içirmek yada emzirmek en sağlıklısı. Biberonu aldıktan bir süre sonra mışıl mışıl uyudu kendileri.
Uçaklarda bebekler için emniyet kemeri verildiğini hep duymuştum ama nasıl bir şey olduğunu ilk kez gördüm, ilk kez de kullandım. Ama itiraf etmeliyim ki o bebek kemerinden hiç hoşlanmadım hiç de güvenli bir şey gibi gelmedi bana.
İlk uçuşumuz Pegasus ile olacağı için aslında biraz endişeliydim , genel de pek havayolu hizmetinden memnun kaldığımı söyleyemem. Pegasus Bebek arabaları için puset poşetini ücretli veriyor , bebek arabalarını ne yaptığımızı merak edenler için şunu belirtmeliyim ki uçağa kadar götürebiliyoruz arabaları ,paketleyip görevliye teslim ediyoruz. İndikten sonra da körük ise körük , alan ise alandan indiğimiz aynı yerden alıyoruz arabayı.
1,10 dakikalık bir uçuşun arkasından sonunda İzmir Havalimanı’na inmiş bulunduk. Günler öncesinden BUDGET ‘ten ( ki kurumsal bir firma olmasına özellikle dikkat etmiştim sorun yaşamamak adına) araç kiralama ve bebek koltuğu rezervasyonu yapmıştım. Neyse ki aracımızı sorunsuz teslim aldık fakat gördüğüm araç koltuğu için aynı şeyi söyleyemeyeceğim dehşete kapıldım. Çünkü büyük çocuklar için olan bir araç koltuğu lütfedip koymuş ilgili firmanın çalışanları. Hem de bu oto koltuğu için ayrıca ücret ödedim ben. Tabii Uras’ın kafası yazıp bir sağa bir sola düşüp duruyor, 2 yaşından büyük çocuklar için olduğundan kafa kısmı epeyce bizimkine göre yukarda kaldı. Yani sizin anlayacağınız şu ki , hizmet kalitesi kurumsallıkla falan olmuyor. Hem de KOÇ grubu bir holding in çatısı altında bulunan bir şirkete bu asla yakışmadı, bununla ilgili şikayetimi de en kısa zaman genel müdürlük bünyesinde paylaşacağım. Bu yüzden siz siz olun oto koltuğu rezervasyonu yaparken bile markasını ,boyutunu vss tüm detaylarını öğrenin.
Ets Tur'dan internetten Çeşme‘de merkezde 1 gece konaklayacağımız bir otel baktım ve rezervasyon yaptırdım.1 Gece kalacağımız için çok fazla detay araştırmadım, genelde otel ve   tatil seyahati rezervasyonlarını yapmadan önce inanılmaz bir araştırmacı kişiliğe bürünürüm. Aslında genel olarak öyle biri olduğumu söylemekte mümkün sanırım J

EGE TULİP OTEL , Gerçekten tertemiz  ve kusursuz bir oteldi. Çok memnun kaldık. Hijyen konusu benim için çok önemli ve bu otelde böyle bir sorun gerçekten de yaşamadım. Kendilerine teşekkür etmeliyim.
Ege Uras için termal bir çanta almıştım internetten. Çorbaları sağ olsun 1 gün önceden anneannemiz yapıp dondurucuya koymuştu. Buz kalıbımızı da çantanın içine koyduğumuzdan çorbalarımıza hiçbir şey olmadı. Afiyetle yedi oğlum Çeşme’de. Şunu da belirtmeliyim ki , uçakta sıvı kısıtlaması bebek mamaları için geçerli değil , sorun çıkarmıyorlar. Aklınızda olsun. Sabah kahvaltılarında peynir ve yumurta sarısı verip  hazır muhallebi ile de ağzını tatlandırdım. Yemek konumuzda gayet başarılı idi J Bu sınavı da geçmiştik J
Merak edenler için yemek çantamız;
Ege Uras , ilk kuma bastığında korkar diye düşünmüştüm ama beklediğim tepkiyi vermedi. Hatta gayet hoşuna bile gitti. Ama deniz için aynı şeyi söyleyemeyeceğim denizden ilk anlarda epeyce korktu onu korkmaması ikna etmek her ne kadar güç olsa da sonunda başardım. Zafer benimdi !!!
İlk gün Ilıca plajındaydık. O plajı oldum olası çok severim yaz aylarında halk plajı olması nedeni ile çok kalabalık olsa da çok güzel bir plajtır. Neyse ki Ramazan sebebi ile çok da yoğunluk yoktu en azından beklediğim gibi değildi.
Biraz rüzgarlı ve dalgalı bir denizi var Ilıca'nın. Çocuk için çok da uygun olduğu söylenemez..
2.Gün Fun Beach ‘e gittik. Bir arkadaşım tavsiye etmişti gerçekten de oldukça güzel bir kum ve mis gibi bir deniz. Biraz kalabalık oluyor o yüzden erken saatlerde gidip iyi bir yer bulmak gerek.Biz erken saatlerde gittiğimizden bu konuda hiç zorluk çekmedik. Menüsü de gayet güzel. Fiyatlar beach kıvamında:)Soyunma odaları biraz derme çatma. Otopark için ayrıca ücret ödemiyorsunuz , giriş ücretinin içinde.
Biz Fun Beach’in en çok kumunu ve deninizi sevdik J
Kum ile oynamayı Ege Uras’a özellikle öğretmek istiyorum ki  tatile gittiğimizde plaj kültürünü almış olsun
O güzel güzel kumlar ile oynasın bizde rahat rahat güneşlenip dinlenelim , dimi ama? J Şaka bir yana aldığımız kovalar ile bayağı bir oyalandı biraz daha büyüdüğünde anladım ki kum ile oynamaktan daha çok keyif alacak. Potansiyel mevcut.
En çok sevdiği şeyde gölgede yatıp çantaların sapları ile oynamaktı. Keyif adamı tabii , kime benzemiş ki acaba?
Sonuç şu ki ; Bizim için yorucu ama çok keyifli bir yolculuktu , oğlum ile ilk tatilim ve ilk deneyimlerim olduğu için bir o kadar da bambaşkaydı.
İyi ki doğurmuşum onu İtiraf etmeliyim ki hayatımda hiçbir tatilden bu kadar keyif almamıştım…
Eğer sizde bu yazımı sonuna kadar okumuş ve keyif almışsanız ne mutlu bana.
Yeni anne adaylarına ve henüz tatil deneyimini bebekleri ile yaşamamış annelere bir tavsiyem var : Biz çok zorlanmadık Ege Uras rüzgara sokağa çok alışkın bir çocuk  ama şunu belirtmeliyim ki ÇEŞME çok rüzgarlı bir yer. Akşamları da serin. Bunu göz önüne alarak tatil programınızı yapmanızda yarar var.

Sevgiler,

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Bir Annenin Kaleminden .... Published @ 2014 by Ipietoon

Blogger Templates